Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Na co zwracać uwagę przy zakupie ekogroszku

Obecnie na rynku można spotkać wiele różnych rodzai ekogroszku od różnych producentów. Poniżej opiszemy na co zwrócić przede wszystkim uwagę przy jego zakupie.

1. Opakowanie.
Przeważnie ekogroszek sprzedawany jest w workach. Worek powinien być suchy. Wilgoć może świadczyć o tym, że jest on przechowywany na zewnątrz - co za tym idzie sam produkt może również mieć nieodpowiednią wilgotność, przez co będzie się gorzej spalał.

2. Oznaczenia.
Parametry ekogroszku to bardzo ważna rzecz. Wartość opałowa powinna być jak najwyższa, z kolei ilość siarki i popiołu jak najniższa. Niektórzy sprzedawcy, aby zmylić klienta podają zamiast wartości opałowej - ciepło spalania. Jest ono zawsze wyższe niż wartość opałowa. Nieuważni klienci mogą przez to kupić produkt gorszej jakości.

3. Stosunek ceny do jakości.
Wybierając ekogroszek nie należy zwracać uwagi jedynie na jego parametry. Ten najlepszy może być o wiele droższy, niż tańszy o lekko gorszych właściwościach. Przy wyborze warto przeliczyć koszt ciepła, wyrażony w zł/G. Można to obliczyć według wzoru:
cena za 1t [zł] / wartość opałowa [MJ/kg] = cena ciepła [zł/GJ].

Na podstawie tego prostego obliczenia można stwierdzić, który ekogroszek jest w danym momencie najbardziej opłacalny.

4. Pogoda na zewnątrz.
Paląc w piecu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę temperaturę na zewnątrz. W cieplejsze dni lepszym wyborem będzie opał niskokaloryczny (co za tym idzie tańszy). Spala się on bardziej optymalnie. Z kolei w mroźniejsze dni warto palić ekogroszkiem o wyższej kaloryczności, gdyż niskokaloryczny będzie zużywał się o wiele szybciej. Także najlepiej mieć pod ręką dwa rodzaje opału i wybierać odpowiedni w zależności od pogody.

5. Sprzedawca.
Jak to w Polsce bywa, można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy w przeróżny sposób próbują zarobić, np. sprzedają niskiej jakości towar zagraniczny, który oferują jako polski czy podają zawyżone parametry swoich produktów, których klient nie jest w stanie zweryfikować. Aby zmniejszyć ryzyko zakupu towaru "oszukanego", najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy są na rynku przez długi czas. W przypadku zakupu opału u takiego sprzedawcy klient będzie miał większą pewność, że zakupił produkt odpowiedni - taki jakiego oczekuje.