Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Jak bezpiecznie oraz prawidłowo palić w piecu w sposób ekologiczny?

Zjawisko postępującego zanieczyszczenia środowiska naturalnego mające negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie powoduje, że coraz więcej użytkowników pieców stawia sobie pytanie, jak postępować, by palić w nich bezpiecznie i zarazem ekologicznie? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiemy, co zrobić, by proces ogrzewania budynków wyposażonych w piece przebiegał ekonomicznie oraz przyjaźnie dla środowiska.

Jak nie dać się oszukać i dokonać świadomego zakupu ekogroszku?

Każda branża posiada charakterystyczną dla siebie terminologię, z którą musi się zmierzyć niedoświadczona osoba. Stosowanie specjalistycznych określeń pozwala stałym klientom, producentom oraz handlarzom na precyzyjne opisanie istotnych cech produktu. Dla laika jednak jest to niebezpieczny grunt, na którym może łatwo ulec manipulacji. W przypadku zakupu ekogroszku należy wystrzegać się sprzedawców zachwalających paliwo opałowe poprzez czynniki takie jak ciepło spalania. Kwestią istotną dla konsumenta powinna być wartość opałowa, która określa rzeczywistą wydajność kupowanego towaru. W przypadku danych opisujących ciepło spalania określana jest ilość całkowitej energii uwalnianej w danym procesie. Przeciętnego zjadacza chleba nie powinny jednak interesować te dane z tego względu, że całkowita energia nie jest równa wartości użytkowej, ponieważ jej część ulatuje wraz z parą wodną. W dzisiejszym wpisie doradzimy, jak nie dać się oszukać przy kupowaniu ekogroszku.

Czym jest ekogroszek i jakie są jego rodzaje?

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o zmianach klimatu, które w sposób widoczny dotykają całą planetę. Za głównego winowajcę uważa się nadmierną emisję dwutlenku węgla, powstającego w wyniku spalania tradycyjnego węgla. Nic więc dziwnego, że obecnie nie cieszy się on zbyt dobrą reputacją. Uważany jest powszechnie za nieekologiczne źródło energii, które powinno być jak najszybciej zastępowane innymi materiałami opałowymi. Dane Eurostatu wskazują, że zużycie węgla od 2013 roku niezmiennie spada. Potrzeby opału jednak pozostają bez zmian. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na zmianę formy opału na bardziej ekologiczną. Jako jedną z nich eksperci proponują ekogroszek. Sama nazwa wskazuje, że powinno być to ekologiczne źródło energii. Czy rzeczywiście jest wart uwagi?

Dlaczego ekogroszek jest bezpieczniejszy dla środowiska ?

W 2020 roku Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała badania, które wykazały koniec tzw. peak coal - czyli szczytu węglowego. Polska jednak nadal pozostaje w czołówce największych konsumentów węgla kamiennego. Jakie są tego efekty? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, są one odczuwalne na co dzień. Ludzie męczą się znacznie szybciej, roślinność dookoła obumiera w zatrważającym tempie, a pory roku już od kilka lat zacierają ze sobą na wskutek ocieplenia klimatu. Czy węgiel ekogroszek to bezpieczniejsza dla środowiska alternatywa dla tradycyjnego paliwa? Oczywiście, że tak - i w tym wpisie wyjaśnimy, dlaczego.

Co wpływa na cenę ekogroszku?

Ekogroszek to bardzo popularny opał, wykorzystywany w kotłach i piecach na paliwo stałe. Produkowany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej wilgotności i zawartości siarki. Jest paliwem bardzo wydajnym spełniającym europejskie normy paliwa ekologicznego. Wszystkie te cechy sprawiają, że ekogroszek jest tak popularny wśród konsumentów. Nie da się jednak ukryć, że jego cena rośnie – co ma na to wpływ?

Parametry ekogroszku – co oznaczają?

Decydując się na opał, jakim jest ekogroszek, warto poznać znaczenie parametrów, które go opisują. Poza określonym rozmiarem ziaren, opał ten charakteryzuje się szeregiem pozostałych właściwości fizyko-chemicznych, które wpływają na jego wydajność i pracę pieca retortowego. Wśród najważniejszych parametrów można wymienić kaloryczność opału, czyli wartość opałową/energetyczną, zawartość popiołu, siarki, a także jego granulację i spiekalność.

Wady i zalety stosowania ekogroszku

Paliwa kopalniane to w Polsce najczęściej stosowany opał do ogrzewania mieszkań i domów. Nowoczesne technologie wydobywcze i produkcyjne sprawiły, że na rynku już od lat można spotkać nie tylko węgiel, lecz także wytwarzany z niego ekogroszek. Dostępny jest w niemal każdym składzie węgla i uznawany za ekologiczną alternatywę dla węgla kamiennego.

Ekogroszek – jaki wybrać?

Ekogroszek jest jednym z najczęściej stosowanych w Polsce materiałów opałowych. Swoją popularność zawdzięcza doskonałemu stosunkowi jakości do ceny, bardzo dużej wydajności i niskiej emisji zanieczyszczeń do środowiska. Ponadto jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu od węgla kamiennego i łatwiejszy w składowaniu. Bardzo często jest bardziej wydajny od pozostałych rodzajów węgla. Ekogroszek spełnia europejskie normy paliwa ekologicznego.

Jak wydajnie spalać ekogroszek ?

Coraz więcej samorządów dofinansowuje wymianę pieca na model retortowy, opalany ekogroszkiem. Stąd wiele osób decyduje się na wymianę na model bardziej ekologiczny np. obsługiwany automatycznie, co jest rozwiązaniem także niezwykle wygodnym dla użytkowników. Jednak zanim zacznie się w ten nowy sposób ogrzewać dom, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym spalanie tego rodzaju opału będzie wysoce produktywne.