Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Ekogroszek – jaki wybrać?

Ekogroszek jest jednym z najczęściej stosowanych w Polsce materiałów opałowych. Swoją popularność zawdzięcza doskonałemu stosunkowi jakości do ceny, bardzo dużej wydajności i niskiej emisji zanieczyszczeń do środowiska. Ponadto jest dużo wygodniejszy w użytkowaniu od węgla kamiennego i łatwiejszy w składowaniu. Bardzo często jest bardziej wydajny od pozostałych rodzajów węgla. Ekogroszek spełnia europejskie normy paliwa ekologicznego.

Powstaje on z wysokokalorycznego węgla, o niskiej spiekalności i zawartości siarki, wody oraz innych substancji niepalnych. Ułatwia to czyszczenie kotła, gdyż podczas spalania wytwarza się niewielka ilość popiołu i tlenku siarki. Najlepsze parametry ma ekogroszek pochodzący od węgla kamiennego. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych piecach z podajnikiem. Ekogroszek można kupić luzem lub w poręcznych workach – najczęściej 10 lub 25 kg – co ułatwia jego składowanie i jest polecane dla osób, które nie mają możliwości przechowywania materiału bez opakowań. Wśród ekologicznych opałów można znaleźć nie tylko ekogroszek – KWK Wesoła w swojej ofercie ma także wysokokaloryczny węgiel orzech „Marcel”, składowany w poręcznych workach.

Wielu użytkowników kotłów i pieców co roku, przed okresem grzewczym, zastanawia się, jaki ekogroszek jest najlepszy. Optymalny efekt przyniesie stosowanie materiału grzewczego dostosowanego do posiadanego pieca. Ekogroszki różnią się między sobą parametrami, takimi jak: kaloryczność, zawartość popiołu, siarki oraz uziarnienie. Wybór odpowiedniego opału wpłynie na wydajność pieca, a co za tym idzie – na realne oszczędności w skali roku. Idealny ekogroszek powinien mieć niską zawartość popiołu oraz wilgotność (<10%), zawartość siarki nieprzekraczającą 1%, i wartość opałową powyżej 20-30 MJ na kilogram opału. Warto także zwrócić uwagę, by jego granulacja mieściła się w zakresie 5-25 mm, czyli wartości, do jakiej przystosowane są nowoczesne piece i kotły. Trzeba wspierać lokalny rynek, wybierając wysokiej jakości opał pochodzący z polskich kopalni, na przykład Wesoła. Ekogroszek wytwarzany z wysokokalorycznego węgla kamiennego bez problemu spełni wyżej wymienione wymagania.

Wybierając ekogoroszek dla swojego domu, warto zapoznać się z parametrami, jakie powinien spełniać. Znajomość tych wartości pomoże w wybraniu naprawdę dobrego i wydajnego opału. Wybierając paliwo, warto zadbać także, by jego użytkowanie nie miało negatywnego wpływu na piec - najlepiej sprawdzą się produkty o jak najniższej wilgotności oraz zawartości popiołu i siarki.