Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Co wpływa na cenę ekogroszku?

Ekogroszek to bardzo popularny opał, wykorzystywany w kotłach i piecach na paliwo stałe. Produkowany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej wilgotności i zawartości siarki. Jest paliwem bardzo wydajnym spełniającym europejskie normy paliwa ekologicznego. Wszystkie te cechy sprawiają, że ekogroszek jest tak popularny wśród konsumentów. Nie da się jednak ukryć, że jego cena rośnie – co ma na to wpływ?

Koszt paliwa

Na cenę ekogroszku bez wątpienia wpływają jego parametry jakościowe. Są to przede wszystkim wartość opałowa, granulacja, a także zawartość popiołu, siarki i wilgotności. Dobrej jakości paliwo wykazuje się wartością opałową powyżej 20 MJ/kg, przeciętną granulacją 5-25 mm, zdolnością spiekania poniżej 20, zawartością popiołu i wilgotnością poniżej 10% oraz zawartością siarki nie większą niż 1%. Wszystkie te kryteria spełnia paliwo, które oferuje kopalnia Wesoła – ekogroszek tak wysokiej jakości gwarantuje bezpieczeństwo dla środowiska, a także niezawodną pracę pieca. Jeśli chodzi o wysokiej jakości ekogroszek – cena za tonę opału wynosi z reguły do 900 złotych.

Dodatkowe koszty

Cena ogrzewania ekogroszkiem nie jest zależna wyłącznie od jakości wybranego paliwa. Wpływ na nią mają także parametry wybranego do ogrzewania kotła, a nawet pozostałe koszty poniesione już na etapie budowy, jak przygotowanie przestrzeni na kotłownię i jej zagospodarowanie w taki sposób, by spełniała wymogi przeciwpożarowe. Dla osób, które nie mają możliwości składowania opału luzem, powstał ekogroszek workowany – ceny takiego opału nieznacznie mogą się różnić od standardowej ceny tego paliwa bez opakowań. Należy pamiętać, że ekogroszek powinien być spalany wyłącznie w piecach przeznaczonych na ten rodzaj paliwa, najlepiej z zainstalowanym podajnikiem i zbiornikiem.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek to bez wątpienia paliwo o wielu zaletach. Jest wysokoenergetyczny, wydajny, a dzięki niskiej zawartości siarki także ekologiczny. Podczas spalania wytwarza się bardzo mało popiołu i jest dużo bardziej wygodny w użyciu od standardowego węgla kamiennego. Aby użytkowanie ekogroszku było opłacalne, należy zdecydować się na zakup opału ze znanego źródła, najlepiej z Polski.

Na ceny ekogroszku wpływa wiele różnych czynników – jego parametry, koszt węgla, a także możliwość palenia nim wyłącznie w kotłach retortowych. Decydując się na paliwo, jakim jest ekogroszek, warto brać pod uwagę przede wszystkim parametry tego paliwa – jego spiekalność, kaloryczność i zawartość różnych substancji w składzie. Wysokiej jakości paliwo będzie bowiem dużo wydajniejsze, a co za tym idzie - także bardziej opłacalne.