Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Dlaczego ekogroszek jest bezpieczniejszy dla środowiska ?

W 2020 roku Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała badania, które wykazały koniec tzw. peak coal - czyli szczytu węglowego. Polska jednak nadal pozostaje w czołówce największych konsumentów węgla kamiennego. Jakie są tego efekty? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, są one odczuwalne na co dzień. Ludzie męczą się znacznie szybciej, roślinność dookoła obumiera w zatrważającym tempie, a pory roku już od kilka lat zacierają ze sobą na wskutek ocieplenia klimatu. Czy węgiel ekogroszek to bezpieczniejsza dla środowiska alternatywa dla tradycyjnego paliwa? Oczywiście, że tak - i w tym wpisie wyjaśnimy, dlaczego.

Węgiel kamienny - szkodliwy, lecz nadal powszechny w domach

Paradoks węgla kamiennego polega na tym, że chociaż jest on główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza, nadal stanowi źródło produkcji energii elektrycznej na całym świecie. Jego wydobywanie odbywa w niemal każdym kraju. Chociaż uważa się powszechnie, że węgiel kamienny nie jest tak groźny, jak ten brunatny, jego spalanie również stanowi ogromne zagrożenie dla atmosfery.

Podczas spalania węgla kamiennego, wytwarza się dwutlenek siarki, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Badania wykazują, że w składzie tego paliwa znajduje się nawet do 1,5% czystej siarki! Co to oznacza dla kupującego? Ze względu na dużą wilgotność, węgiel kamienny pali się znacznie szybciej i słabiej, w efekcie czego daje mało ciepła. Aby dom lub budynek mógł być odpowiednio ogrzany, należy wrzucić dużo paliwa, które spala się bardzo szybko przez wysokie zawilgocenie. W okresie intensywnego mrozu, pojawia się też często konieczność uzupełnienia pieca. Podsumowując - dużo węgla, mało ciepła. A szkodliwe opary idą w świat…

Dobry węgiel ekogroszek jako bezpieczniejsza alternatywa

Węgiel ekogorszek to paliwo stałe, które posiada certyfikację Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Atest ten potwierdza jego niskoemisyjność i jego uzyskanie jest niezbędne, aby kopalnia mogła wprowadzić dany produkt na rynek pod tą nazwą. Ekogroszek to polski węgiel, który powstaje na bazie tego kamiennego. Jak nazwa wskazuje, ma on strukturę bardzo drobnych ziaren. Węgiel ekogroszek posiada bardzo wysoką wartość opałową. Mowa tutaj nawet o 24-27 MJ/kg. Dla porównania, jego brunatny odpowiednik osiąga wyniki 10MJ/kg. Dobry węgiel ekogroszek spala się znacznie wolniej, a jednocześnie daje więcej ciepła. W ten sposób użytkownik oszczędza nie tylko pieniądze, ale również miejsce w domu. Nie ma już potrzeby gospodarowania całego pomieszczenia, piwnicy lub strychu tylko po to, by przechowywać w nim paliwo. Ekogroszek zazwyczaj jest workowany po 25kg - kilka opakowań odpowiada nawet tonie węgla kamiennego.

Jak to się dzieje, że węgiel ekogroszek jest bezpieczniejszy dla środowiska? Ma on znacznie mniejszą zawartość siarki - nie przekracza ona 1%. Wytwarzający się dym jest mniej szkodliwy dla otoczenia, a także zdrowia człowieka. Oczywiście, ekogroszek workowany nadal pozostaje węglem, więc będzie on pozostawał pewien ślad w atmosferze. Znikoma zawartość siarki i wysoka kaloryczność sprawiają jednak, że jest go znacznie mniej, niż w przypadku innego paliwa.

Jak wycisnąć z węgla ekogroszek wszystko to, co najlepsze ?

Wielu sceptyków twierdzi, że ekogroszek potrafi “kopcić” dokładnie tak samo, jak zwykły węgiel brunatny. Owszem, takie sytuacje się zdarzają - jednak tylko wtedy, gdy zostanie on wrzucony do nieodpowiedniego pieca. Węgiel ekogroszek nie będzie spalał się prawidłowo w zwykłej “kozie” lub pozaklasowym modelu. W przypadku, gdy planowana jest zmiana paliwa stałego, trzeba również zainwestować w nowy piec.

Dobry węgiel ekogroszek wymaga pieca spełniającego wymogi Dyrektywy Parlamentu Europejskiego “Ecodesign”. Tego typu urządzenia gwarantują optymalną temperaturę spalania. Pozwala to nie tylko na całkowite wypalenie każdego ziarna, ale też wszelkich pozostałości węglowych. Świadomy wybór odpowiedniego pieca sprawi, że węgiel ekogroszek wystarczy użytkownikowi na długo, ale też przyczyni się do powstawania mniejszych zanieczyszczeń powietrza.