Ekogroszki Polskie

Sprzedaż Workowanego Węgla i Ekogroszku

Czym jest ekogroszek i jakie są jego rodzaje?

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o zmianach klimatu, które w sposób widoczny dotykają całą planetę. Za głównego winowajcę uważa się nadmierną emisję dwutlenku węgla, powstającego w wyniku spalania tradycyjnego węgla. Nic więc dziwnego, że obecnie nie cieszy się on zbyt dobrą reputacją. Uważany jest powszechnie za nieekologiczne źródło energii, które powinno być jak najszybciej zastępowane innymi materiałami opałowymi. Dane Eurostatu wskazują, że zużycie węgla od 2013 roku niezmiennie spada. Potrzeby opału jednak pozostają bez zmian. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na zmianę formy opału na bardziej ekologiczną. Jako jedną z nich eksperci proponują ekogroszek. Sama nazwa wskazuje, że powinno być to ekologiczne źródło energii. Czy rzeczywiście jest wart uwagi?

Ekogroszek a węgiel

Wiadome jest, że każdy proces spalania będzie niósł za sobą pewne skutki. Co więc odróżnia ekogroszek od zwykłego węgla? Jest on produkowany z wyselekcjonowanych partii węgla, cechujących się wysoką kalorycznością, małą wilgotnością i niskim udziałem substancji niepalnych. Oznacza to, że główną zaletą wyboru ekogroszku jest jego wysoka energetyczność uzyskana dzięki wielokrotnemu płukaniu i przesiewaniu. Końcowy produkt ma bardzo mały udział siarki i popiołu. Przykładowo, ekogroszek Wujek cechuje zawartość popiołu na poziomie ok. 3%. Z kolei ekogroszek Pieklorz zawiera tylko ok. 0,6% siarki.

Co wyróżnia ekogroszek?

Ekogroszek spala się zwykle w nisko-emisyjnych kotłach, wyposażonych w podajnik ślimakowy lub tłokowy. Dzięki automatyzacji pracy kotła koszty energii spalania są niewielkie. Praca kotła jest w pełni zautomatyzowana, a kocioł jest prosty w obsłudze. Kupując ekogroszek Wesoła, nadający się do spalania w takim właśnie kotle, nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Proces spalania jest niskoemisyjny, mieszczący się w wymogach stawianych przez Unię Europejską. Jest to również spore ułatwienie dla osób, które cenią sobie komfort i nie chcą spędzać dużo czasu przy obsłudze pieca. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniej jakości ekogroszku - tylko wtedy spalanie będzie także ekonomiczne. Ekogroszki różnią się bowiem parametrami m.in. kalorycznością, zawartością popiołu, siarki czy uziarnieniem. Najlepiej, aby wybrany ekogroszek miał niską zawartość popiołu i wilgotność. Takimi cechami charakteryzuje się np. ekogroszek pieklorz (3-7% popiołu).

Zalecana granulacja to 5-25 mm - do takiej wartości przystosowane są nowoczesne piece i kotły wyposażone w podajnik ślimakowy lub tłokowy. Jeśli ekogroszek miałby średnicę powyżej 25mm, mógłby doprowadzić do zatkania podajnika kotła. Aby mieć pewność, że wybrany ekogroszek rzeczywiście będzie ekologicznym źródłem ciepła, warto zapoznać się z jego wartością opałową. Oznacza ona ilość energii, jaką da się pozyskać z jednostki masy ekogroszku. Podawana jest zwykle w megadżulach na kg (MJ/kg). W praktyce oznacza to, że im większa jest wartość kaloryczna ekogroszku, tym mniej potrzeba go do ogrzania określonego obiektu. Dla porównania wartość opałowa węgla brunatnego wynosi 10 MJ/kg, węgla kamiennego 17-19 MJ/kg, a ekogroszku średniokalorycznego między 24 a 26 MJ/kg. Istnieją także ekogroszki klasy premium, których wartość kaloryczna może sięgać nawet 30 MJ/kg. Należy do nich ekogroszek Wesoła i Wujek.

Jak widać, nie bez powodu mówi się o ekogroszku jako o jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych paliw. Spala się czysto, jest wygodny w stosowaniu, a powstałe zanieczyszczenia są minimalne. Aby cały proces był ekologiczny, należy mieć ku temu warunki. W innym przypadku można przemyśleć zakup węgla o niskiej zawartości popiołu i wysokiej wartości energetycznej. Dobrym przykładem jest węgiel orzech Marcel, który - podobnie jak ekogroszek - można wykorzystać w kuchniach węglowych i konwencjonalnych piecach.